مدارکی وجود دارد که نشان می دهد در حدود چهار سال پیش ، به وجود آمده ولی از 2000 سال قبل از میلاد مسیح در هند ، خیارشور و ترشی وجود داشته است . ارسطو در خصوص اثر شفا بخشی ترشی رساله ای نوشته و ملکه کلئوپاترا از طرفداران ترشی و خیارشور بوده است . ژولیوس سزاز معتقد بوده است که ترشی حس شجاعت به انسان می دهد . به همین خاطر به سربازانش دستور داده بود که ترشی مصرف کنند . ترشی توسط کریستف کلمب به آمریکا برده شد .
و در مورد ایران هم باید گفت در زمان مادها ترشی رواج پیدا کرد . درحالیکه از عمر ترشی صنعتی در ایران 70 سال می گذرد .
چرا ترشی ؟
ترشی انداختن و یا ( pickling) یکی از روش های نگهداری مواد غذایی مانند کنسرو کردن و یا در نهایت استفاده از اشعه می باشد . در فضای محتوی ترشی PH محیط برای میکروب ها بسیار نامساعد می شود و در این محیط ، ‌دسترسی ماده غذایی به اکسیژن نیز از بین می رود و در نتیجه بسیاری از واکنش های شیمیایی رخ نخواهد داد .
ارزش غذایی ترشیجات
ترشی ارزش غذایی پایینی دارد ، زیرا از مواد اولیه ای ساخته شده اند که ارزش غذایی بالایی ندارند و این مواد در فرآیند ترشی سازی همان مقدار کمی که ویتامین دارند را نیز از دست می دهند .
تنها مقداری آهن و منیزیم واملاحی از این ها نیز ه مقدار کمی در ترشی وجود دارند که آن هم به علت استفاده ی کم از این نوع چاشنی ، بسیار اندک به بدن می رسند .
پس نباید از ترشی به عنوان منبع انرژی استفاده کرد .
آیا ترشی مضر است ؟
بله برای افرادی که معده ی حساسی دارند ترشی مضر می باشد . ترشی به هیچ وجه ماده ای نمی باشد که برای لاغری استفاده شود . بلکه با تحریک اشتها باعث زیاد خوردن هم می شود که به عکس تصورات غلط برخی افراد می باشد که تصور می کنند ترشی باعث لاغری و کاهش وزن افراد می شود.
لازم است بدانید ترشی نیز از موتد فاسد شدنی می باشند که اگر در مجاورت هوا قرار گیرند تولید قارچ و کپک می کنند . پس نمی توان ترشی را چند سال نگه داری کرد مگر برخی ترشیجات که در آن از سرکه های مرغوب استفاده می کنند مانند انواع سیر ترشی های مرغوب . از نکات مهم مصرف ترشی این است که می تواند به طور غیر مستقیم مصرف سس را کاهش دهد و از زیادتر چاق شدن آن هم توسط سس های چرب جلوگیری به عمل آورند.